İ.S. 117-138 yılları arasında hüküm süren Roma İmparatoru Hadrianus yerleşimler kurmasının yanı sıra çok gezmesi ile de ünlü. Edirne’den Antalya’ya, Bolu’dan Kudüs’e kara gidip görmedik yer bırakmamış.

Tüm Anadolu’yu arşınlayan imparator bu arada Bursa’ya da uğramış ve bugün şehrin 58 km. uzağında bulunan dağ ilçelerinden Orhaneli’ni avlak olarak kullanmak amacıyla kurmuş. Hadrianus, Adranos, Adırnaz derken Orhangazi tarafından fethedilmesiyle Orhaneli adını almış.

İmparator Hadrianus yörede avlanırken sevgili karısı için ilçe merkezine 6 km. uzaklıktaki Sadağı köyü yakınlarında sıcak su kaynağını (Tesislerimizde kullanılan su) değerlendirip bir hamam yaptırmış.

Jeotermal Kaplıcalar

Orhaneli ilçe merkezinden 6 km. uzaklıktaki Sadağı bir Yörük köyü. Köy yaz aylarında bahçe işleri sebebi ile boş ancak birkaç yaşlı Yörük köylüsü ile karşılaşılabiliyor. Hamama gitmek için köy içinden geçtikten sonra 1 km. kadar yürüdüğünüzde sarp kayalıkları bir bariyer gibi kesen su bendi çıkıyor karşınıza. Merdivenleri aşıp bendin üzerine çıktığınızda kaya hamamlarına ulaşmanın ne derece maceralı olduğu anlaşılıyor. Karşınızda yer yer 60 metreyi bulan kaya blokları ile Sadağı kanyonu.

Yaklaşık 2 saatlik bir maceradan sonra 62 derece sıcaklıktaki şifalı su kaynağının bulunduğu yere geliyorsunuz. Derenin karşı tarafında ise kaya hamamı var.

Kaya hamamından yaklaşık 300 metre sonra 3-4 metre yüksekten dökülen bir şelale mevcut. Şelalenin önündeki havuzda yüzülebiliyor. Eğer yanınıza olta almışsanız ve halen vaktiniz varsa yörede küçük alabalık olarak isimlendirilen balıklardan tutabilirsiniz.

Aslanlı Jeotermal Tesisleri olarak gruplara özel Sadağ Kanyonu Turu Rehberlik hizmetimiz bulunmaktadır.